Tento web používa na poskytovanie služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Charakteristika plemena Quarter horse

Quarter horse sa vyznačuje krátkou, ušľachtilou, klinovitou hlavou s malou hubou, pohyblivými menšími ušami a veľkými priateľskými očami, extrémne silnými žuchvami, širokým čelom, stredne dlhým krkom s dlhšou hornou a kratšou spodnou líniou, ľahkou šijou s dostačujúcou voľnosťou čelustí, štvorcovým formátom tela s dobrou polohou pre sedlo, k tomu zodpovedajúcim silným plecom, stredne dlhým chrbátom so silnými krížami, šikmým - dobre osvaleným zadkom s nízko nasadeným chvostom, hlbokým hrudníkom a silnými prsiami s dobrým osvalením. Fundament je korektný - primeraný koňovi, krátke predlaktie, silné kĺby, tvrdé, stredne veľké kopyto, dobre osvalené predlaktie a stehno. Výška sa pohybuje medzi 1,45 a 1,60 m. Vyskytuje sa vo všetkých farbách.

 

Jeho chody sú ploché, pravidelné s výrazným posunom zo zadu. Quarter horse je inteligentný kôň, priateľskej povahy, senzitívny, ale nadovšetko nervovo silný! Je ľahko trénovatelný s pokojným temperamentom a učí sa extrémne rýchlo. 


V dnešnej dobe existuje viacero typov koní plemena quarter horse - v závislosti od toho, akú prácu vykonáva. V zásade existujú dva hlavné typy: dobytkársky a dostihový. Dobytkársky typ je kratší, viac kompaktný a veľmi dobre osvalený. Dostihový typ je ľahší, viac podobný plnokrvníkom a je stavaný na šprint.

 

Anglický plnokrvník je jediné plemeno akceptované na kríženie s koňom plemena  quarter horse. Americká quarter horse asociácia - AQHA akceptuje krížencov quarter horse/anglický plnokrvník a registruje ich ako „Appendix Quarter Horse.“ Krížence sú populárne na dostihoch na štvrť míle, v skokoch a v loveckých disciplínach známych ako „hunter.“ 


V súčasnosti je na svete viac, ako 4 miliónov registrovaných koní plemena quarter horse v 77-mich krajinách, čím je toto plemeno koní najrozšírenejším plemenom na svete.

Zapojené organizace

  • SAWRR
  • PP
  • NBHA.sk
  • NRHA
  • NCHA
  • 4NCHA
  • ERCHA
  • AQHA